Projektowanie można porównać do budowania z dziecięcych klocków, trzeba wiedzieć które klocki do czego pasują 🙂 Gdy masz za dużo klocków, które chcesz wykorzystać to twoja budowla może nie wyglądać najlepiej, dlatego tak jak w projektowaniu musisz zrobić wstępną selekcję i wybrać, które elementy zastosujesz, aby Twój projekt był czytelny i trafiał do odbiorcy.
Teraz możliwości nauki grafiki są dużo większe niż, jak zaczynałam swoją przygodę z projektowaniem. W internecie 10 lat temu nie było tylu eksperckich blogów, samouczków i tutoriali, z których mogłabym czerpać tyle wiedzy 🙂 W przeciągu dekady dużo się zmieniło na lepsze! Eksperci dzielą się teraz wiedzą za darmo, wprost na wyciągnięcie ręki i z możliwością dla każdego! W tym wpisie podzielę się najczęstszymi błędami w projektowaniu.
Czego dowiesz się po przeczytaniu wpisu?
- Unikniesz podstawowych błędów w projektowaniu
- Zyskasz wiedzę dotyczącą lepszego działania w programach
- Poznasz praktyczne wskazówki dotyczące lepszego projektowania
- Zaoszczędzisz pieniądze, wiedząc co przyda Ci się w tworzeniu grafik
1. Nie znasz podstaw projektowania
Projektowanie bez poznania podstaw może sprawiać Ci ogromne trudności i skutecznie zniechęci Cię do tworzenia swoich treści graficznych. Sama, gdy zaczynałam przygodę z projektowaniem to siedziałam godzinami nad jednym projektem zastanawiając się jak ułożyć elementy, aby pasowały do całości. Teraz wiem, że błąd tkwił w podstawowej niewiedzy, dlatego aby uniknąć największego z wszystkich błędów zachęcam Cię do poszerzenia wiedzy w zakresie samych podstaw. Taka nauka zostanie z Tobą na zawsze! A co więcej- pomoże Ci w każdej dziedzinie życia nawet przy pisaniu CV do nowej pracy czy robieniu własnych zaproszeń na wyjątkową okazję np. dla rodziny.
Jeżeli zastanawiasz się co to są podstawy projektowania to już wyjaśniam:
Do podstaw projektowania zalicza się: kompozycję, która uczy nas i jednocześnie prawidłowo nakreśla jak umieszczać elementy na projekcie, aby wyglądały dobrze i czytelnie. Więcej o kompozycji dowiesz się z mojego wpisu: kompozycja w projekcie. Kolejny krok to kolorystyka, która tworzy szerokie gamy kolorów pasujących do siebie. To na sam początek Ci wystarczy, poświęć trochę czasu na zapoznanie się z tymi zagadnieniami, a zobaczysz że Twoje projekty nabiorą zupełnie nowego charakteru!
2. Nie znasz zasad łączenia kolorów
Ile razy zdarzyło Ci się nie skończyć albo nie zrobić projektu, tylko dlatego że wybrałaś złe kolory? Jeżeli Twoja odpowiedź brzmi tak to koniecznie musisz uzupełnić kolorystyczną wiedzę 🙂 Pewnie teraz pomyślisz w jaki sposób masz to zrobić? W prawidłowym łączeniu barw pomogą Ci dedykowane strony, które posiadają generatory gotowych kolorów. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarce hasło: generator kolorów, a pojawi się spora lista stron, z których możesz skorzystać.
3. Używasz zbyt dużej ilości elementów w jednym projekcie
W każdym projekcie można przesadzić z zbyt dużą ilością elementów, które zamiast polepszyć to tylko zepsują jego wygląd. Pamiętaj o tym, aby wybrać te najważniejsze elementy, które uzupełnią projekt i nadają mu schludny wygląd. Trzymaj się zasady im mniej tym lepiej!
4. Chcesz nauczyć się wszystkiego od razu
Dużym błędem jest uczenie się wszystkiego od razu. Myślisz wtedy, że ogarniesz wszystko sama i uczysz się projektowania strony internetowej, grafik do druku, grafik do social media, projektowania UX, UI itd. Taka ilość zaplanowanej nauki może zniechęcić nas do dalszego działania. Na samym początku polecam Ci zacząć od zaplanowania co Ci się najbardziej przyda w Twoim biznesie z projektowania. Jeżeli będą to tylko np. banery na stronę www lub social media to zajmij się podstawami projektowania oraz śledzeniem trendów dotyczących tworzenia banerów bądź grafik social media. Zacznij od początku, a potem gdy już będziesz tworzyła dobre grafiki na social media to zajmij się kolejną dziedziną, którą chcesz poznać lub rozwinąć 🙂
5. Kupujesz sporą ilość aplikacji i programów do grafiki
Jeżeli dopiero zaczynasz naukę projektowania to nie kupuj od razu dużej ilości programów graficznych, zacznij od jednego oprogramowania bądź wybierz jeden do grafiki rastrowej (Photoshop, Affinity Designer) oraz do grafiki wektorowej (Illustrator bądź Affinity Designer), sięgnij również po fachową wiedzę na stronach dotyczących danego programu lub zapoznaj się z filmikami, które pokazują jak tworzy się projekty krok po kroku. Wtedy dowiesz się, czy funkcje które posiadają programy są dla Ciebie odpowiednie. Dobry sposób na zrobienie researchu to również fora graficzne bądź grupy na facebooku. Tam znajdziesz sporą liczbę osób, która ma doświadczenie w różnych programach od podszewki. Korzystaj z tego i zapytaj ich o wady i zalety oprogramowania.
6. Używasz nieznanych fontów
Jest to spory błąd u wszystkich początkujących w świecie projektowania grafiki. Używanie i ściąganie nieznanego fontu może przynieść ze sobą konsekwencje w postaci naruszenia praw autorskich. Korzystaj z sprawdzonych źródeł do pobierania i korzystania z fontów.
7. Pobieranie obrazów niewiadomego pochodzenia
Tak samo jak i z fontami musisz uważać na zdjęcia i grafiki ściągane z internetu. Przed pobraniem zdjęcia przeczytaj licencję i warunki użytkowania! To ochroni Cię przed konsekwencjami.
8. Nie inwestujesz w kursy
W każdym zawodzie potrzebne są dodatkowe kwalifikacje oraz umiejętności. Polecam Ci inwestowanie w swój rozwój i swoje umiejętności w postaci kursów, szkoleń czy nawet czerpanie wiedzy z eksperckich e-booków. Każda forma wiedzy jest mile widziana. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić finansowo na kursy to polecam Ci korzystanie z darmowych tutoriali i wyzwań w internecie.
9. Nie poświęcasz czasu na naukę
Jeżeli wydaje Ci się, że w końcu znajdziesz odpowiedni moment na naukę i swój rozwój przekładasz na wieczne „później” to ogromnie na tym tracisz, ponieważ zawsze coś będzie ważniejszego do zrobienia niż odkładana nauka. To Ty musisz znaleźć odpowiedni dla siebie czas i zaplanować kiedy będziesz się uczyć.
10. Nie jesteś na bieżąco z trendami
Jeżeli nie śledzisz trendów związanych z projektowaniem to Twoje projekty mogą wyglądem stanąć w odległym i nie modnym czasie. Dzięki byciu na bieżąco zyskasz świeżość i większe zaangażowanie odbiorców na Twoje grafiki. Pamiętaj, że grafiki robione w latach 90 nie są już na topie i mogą nie zadziałać na Twoich klientów a nawet ich odstraszyć!
11. Mieszasz wiele stylów w jednym projekcie
Kolejny błąd to mieszanie stylów w jednym projekcie. Każdy styl (nawet w modzie) ma określony charakter i warto się go trzymać, aby nie przedobrzyć 🙂
12. Źle dobierasz program do projektu
Każdy projekt wymaga trochę innego zaprojektowania. Programy rastrowe służą do obróbki zdjęć, tworzenia ewentualnie prostych grafik w social media składających się z zdjęć i napisów. Programy wektorowe zaś pomogą Ci stworzyć elementy do projektu bądź stworzysz dzięki niemu wyjątkowe logo dla swojej marki, zaprojektujesz infografiki, kolorowanki czy również przygotujesz wielostronicowe książki do druku itd. Pamiętaj, że Canva nie jest dobra to składania dużego katalogu bądź książki do druku.
13. Chcesz od razu zostać ekspertem!
Aby dojść do poziomu eksperta, musisz sporo pracować i nieustannie poszerzać swój warsztat. Dlatego daj sobie czas, zaplanuj każdy krok nauki po kolei. Takie podejście sprawi, że będziesz gotowa do działania i zostaniesz ekspertką w swojej dziedzinie!
14. Wykonujesz projekt w szybkim czasie.
Szybkie projektowanie nie zawsze znaczy profesjonalnie. Wiem… zaraz powiesz, że istnieją firmy graficzne, które w 2 dni wykonają dla Ciebie projekt logo czy strony. Ok. może i tak.. Ale czy taki efekt wizualny projektu będzie zadowalający? Czy to tylko skopiowanie jakiegoś schematu? A może mają już wypracowany warsztat? W każdym bądź razie nad każdym projektem na początku musisz poświęcić odpowiedni czas, aby dobrze ułożyć elementy, dobrać kolorystykę, font itd.
I tutaj nie chcę Cię dobijać, że przecież Chciałabyś to zrobić szybko i zająć się już swoim biznesem… To o czym piszę w tym punkcie to dopiero początek nauki, potem gdy Twój branding od strony wizualnej będzie już spójny to nie będziesz miała żadnych problemów, aby przygotować kolejne projekty.
15. Korzystasz tylko z darmowych programów.
Ostatnim błędem, którym mogłabym uznać za najmniejszy to ograniczenie się tylko do darmowych programów do grafiki. Szczególnie dla osób, które chcą się tym zajmować zawodowo. Na początku drogi z projektowaniem ze względu na obniżenie kosztów sięgamy po darmowe oprogramowanie, aby zacząć się uczyć. Tutaj cię muszę zmartwić ale darmowe programy mają okrojony zakres działania i bardzo różnią się od tych płatnych. Dlatego zacznij od wybranych przez Ciebie programów w wersji testowej i zapoznaj się z interfejsem oprogramowania. Uwierz mi! Na pewno zauważysz różnicę!
Uff to już koniec tej długiej listy z najczęstszymi problemami w początkach projektowania, mam nadzieję że rozjaśniłam Ci nieco temat i teraz dzięki unikaniu błędów będziesz mogła lepiej i sprawniej projektować swoje grafiki! Daj znać w komentarzu, jeżeli masz pytania!