Jak zrobić prezentację w programie Canva?

Prezentacja służy głównie do zaprezentowania swoich treści odbiorcom np. podczas wystąpień na webinarach, targach, w pracy, na konferencji oraz również jako indywidualna oferta wysłana klientom.

Canva jest sporą konkurencją dla znanego oprogramowania jakim jest znany PowerPoint, który jest płatny. Na szczęście czasy, w których tylko za jego pomocą mogliśmy tworzyć prezentacje już minął i możemy skorzystać z świetnej funkcji aplikacji, która oferuje nam stworzenie prezentacji z animacjami bez doświadczenia!

Czego dowiesz się po przeczytaniu wpisu?

  • Unikniesz podstawowych błędów w tworzeniu prezentacji
  • Dowiesz się z czego składa się prezentacja
  • Poznasz prawidłowy schemat od czego zacząć
  • Zyskasz wiedzę dotyczącą dodawania wykresu
  • Dodasz animacje do slajdów
  • Nauczysz się jak pobierać i wyświetlać prezentację

Z czego się składa prezentacja?

Prezentacja składa się z okładki i pojedynczych slajdów, które możesz dowolnie edytować. Wielkość prezentacji zależy tylko i wyłącznie od treści, którą przygotowałaś i ilości zdjęć, które chcesz przedstawić odbiorcy. Tak naprawdę każda prezentacja na jeden temat może wyglądać zupełnie inaczej! Wszystko zależy od naszej interpretacji i możliwości. Ten typ prezentacji jest strasznie popularny, dlatego że jest banalnie prosty w odbiorze.

Komu potrzebna jest prezentacja?

Popularna jest szczególnie wśród wykładowców tych stacjonarnych jak i online, nauczycieli w szkołach, uczniów czy studentów przy referowaniu przedmiotu. Sprzedawcy większych firm również korzystają z możliwości prezentacji np. przedstawienia szkolenia bądź statystyk i nowości firmy swoim pracownikom.

Jak za darmo zrobić prezentację?

Jeżeli potrzebujesz za darmo przygotować prezentację oraz pokaz slajdów? To proponuję Ci zapoznać się z aplikacją Canva, w tym wpisie pokażę ci krok po kroku jak zrobić prezentację od podstaw oraz jak dodać interaktywne przejścia! To jak zostajesz i czytasz dalej? 🙂

Od czego zacząć tworzenie prezentacji? Jak ją zrobić?

Zacznij od przygotowania sobie treści, którą chcesz zobrazować i przedstawić na slajdach. Tekst możesz napisać w notatniku, na zwykłej kartce, czy w Wordzie. Nigdy nie zaczynaj od tyłu, ponieważ to treść nadaje nam prawidłowy kierunek, którym musimy podążać, aby przygotować pasujące elementy takie jak zdjęcia, wykresy, infografiki czy hasła CTA (nadające odbiorcy wezwanie do działania).

Jeżeli jest to prezentacja firmowa to przygotuj również pliki z identyfikacji wizualnej np. plik logo w kolorze jak i w wersji białej- najlepiej bez tła w pliku png. Więcej na temat plików znajdziesz w moim wpisie: Poznaj różnicę pomiędzy plikami

Zdjęcia i elementy, które dodasz do prezentacji- umieść w osobnym folderze na swoim komputerze. Posortuj i zmniejsz wagę plików, jeżeli będzie za duża, wpłynie to potem na obniżoną jakość wgrywania i ładowania się prezentacji. Poniżej przygotowałam już sobie elementy do mojej pokazowej prezentacji.

Jak zacząć tworzyć prezentację w Canva?

Aby zacząć tworzyć prezentację w aplikacji Canva musisz włączyć aplikację i kliknąć w prawym górnym rogu fioletowy przycisk [Utwórz projekt] następnie z rozwijanej listy kliknij- Prezentacja (16:9).

Zaczynamy od wgrania naszych przygotowanych wcześniej elementów i zdjęć poprzez zakładkę po lewej stronie [Przesyłanie]- [Prześlij pliki]. Pokażę Ci jak stworzyć prezentację typowo firmową ale Ty możesz się nią zainspirować do stworzenia dowolnej prezentacji.

Zaczynam od przygotowania okładki, czyli strony reprezentującej, która ma zachęcić odbiorców do dalszych etapów prezentowania treści. W rogach projektu umieściłam dwa elementy wektorowe, które są w kolorach marki. Ty możesz zastosować gotowe elementy, które znajdują się w bibliotece Canva- zakładka Elementy- wyszukaj i wpisujesz dowolne hasło dotyczące szukanego kształtu.

Następnie dodaję zdjęcie, które wrzucam na sam tył projektu- nie wiesz jak to zrobić? klikasz prawym klawiszem myszki-[przenieś na tył] i zmniejszamy jego przezroczystość, aby inne elementy nie kłóciły się ze sobą i były na pierwszym planie. Na sam środek wrzuciłam logo firmowe. Ty możesz zastosować taki sam schemat bądź spróbować z innymi kombinacjami.

Kolejno przechodzę do stworzenia nowego slajdu w Canva, klikając na prostokąt z plusikiem znajdujący się pod projektem bądź po kliknięciu w trzy kropeczki na pierwszym slajdzie- możemy sobie powielić dany schemat.

Na drugim slajdzie przedstawiam misję i filozofię marki. Umieściłam po lewej stronie tekst, a zdjęcie z logo dałam na prawo. Tworzy się wtedy prosty i schludny układ, który tworzy nam fajną kompozycję.

Ważny tekst można wyróżnić jako nagłówek, pozostały można zmniejszyć. Dodatkowe elementy to długie i wąskie prostokąty, które podkreślają najważniejsze zagadnienia na slajdzie. Musimy tworzyć takie slajdy, aby poprowadzić odbiorcę od najważniejszych elementów do tych mniej istotnych.

Kolejne slajdy tworzę analogowo do drugiego, nie korzystam już z całych zdjęć tylko skupiam się na produktach, które muszę wyróżnić.

Użyłam elementów wektorowych tak jak to miało miejsce w okładce i następnie dodałam produkty, które nie posiadają tła- nakładając je na tło z elementów tworzy się wtedy fajna kombinacja 🙂

Jak dodać hiperłącze?

Dla poszczególnych stron można umieścić przycisk, który może nas przenieść do innej strony, naszego slajdu bądź naszej oferty online. Wystarczy zaznaczyć cały element lub sam napis i kliknąć w ikonkę kłódeczek po prawej stronie naszej prezentacji i tworzy się hiperłącze. Wpisujemy w białym okienku cały adres www bądź wybieramy slajd i gotowe! Proste prawda?

Kolejne slajdy urozmaicałam dodając tekst z przeciwnych stronach, dodałam ikony z tekstem, ilustracje itd. Pamiętając aby zachować całkowitą spójność z projektem.

jak-stworzyc-prezentacje-w-canva-elementy-wektorowe

Jak dodać wykres?

Do naszej prezentacji możemy dodać różnego rodzaju wykresy procentowe, kołowe, słupkowe itd. Stworzymy wtedy pewnego rodzaju infografikę, która będzie fajnym i spójnym dodatkiem do całości.

Aby dodać wykres do projektu należy wybrać po lewej stronie zakładkę [Elementy] i wpisać w okienku wykres. Pojawią się nam różnego rodzaju kształty diagramów. Wybieramy ten, który będzie pasował do naszego slajdu i wybieramy kolorystykę pasującą do marki- klikając na kwadrat u góry. Gdy klikniemy w dany odcień kwadracika, pojawią się nam wtedy różne zbliżone gamy kolorystyczne.

Edycja danych wykresu znajduje się po lewej stronie po kliknięciu w przycisk [Edytuj]. Możemy zmienić dane oraz liczby na procenty. Sam kształt wykresu również możemy jeszcze zmienić klikając u góry ikonkę z wykresem.

Aby slajd nie był zbyt pusty to dodałam Nagłówek, miejsce na tekst oraz w tle umieściłam plik wektorowy, który rozciągnęłam na połowę projektu z małą ilością krycia, aby wykres był widoczny.

Na ostatnim slajdzie warto umieścić informacje kontaktowe do osoby dyspozycyjnej bądź menagera marki. Ja użyłam dodatkowo ikon telefonu i strony www. Takie ikony możesz znaleźć po lewej stronie w [Elementach] wpisując w okienku- icon lub ikony. Kolory ikonek również możesz dowolnie dopasować.

Jak pobrać prezentację w Canvie?

Aby pobrać gotową prezentację z wszystkimi slajdami musisz kliknąć w prawy górny róg ekranu – [Udostępnij] i wybrać plik, który Cię interesuje. Jeżeli ma to być statyczna wersja prezentacji w PDF to wybierasz właśnie ten plik i klikasz [Pobierz].

Jak dodać animacje?

Jeżeli potrzebujesz wyświetlić prezentację bądź Chcesz, aby była interaktywna to musisz zastosować animacje, które znajdują się w górnej części aplikacji- klikasz przycisk [Animacja] i zaznaczasz obiekt bądź napisy, które chcesz aby były interaktywne.

Fajna opcja w Canva to animowanie całych stron bez potrzeby dodawania osobno każdej animacji do elementu w slajdzie. Przechodzisz wtedy do lewej strony ekranu- klikasz [Animacje stron] i wyświetlają Ci się różne propozycje animowania. Możesz wtedy na slajdach zaznaczyć sobie, aby dana kombinacja animacji była zastosowana do każdego slajdu i czas jej trwania. Pokazuję jak to zrobić w screenie poniżej.

Ile powinna trwać prezentacja?

To ile powinna trwać prezentacja oraz ile prezentacja powinna mieć slajdów zależy od treści, którą mamy przygotowaną do zobrazowania. Najlepiej, abyś wyczerpała dany temat bez zbędnego lania wody. Jeden slajd z animacjami może trwać ok 10 s, jeżeli ilość tekstu na to pozwoli, żeby odbiorca mógł spokojnie przeczytać wszystkie informacje.

Inaczej sprawa wygląda jeżeli sama klikasz i przesuwasz slajdy wtedy możesz osobiście dopasować sobie czas trwania slajdów jak i całej prezentacji.

Jak prezentację przerobić na film?

Przygotowaną i bogatą prezentację można w prosty sposób przekształcić na film klikając w prawy róg ekranu [Udostępnij] i zapisz jako [Video MP4]. Prezentacja wtedy może zostać zapętlona czyli, może puszczać się od nowa w kółko- póki nie wyłączymy programu, który ją wyświetla.

Jak wyświetlić prezentację na osobnej stronie?

Prezentację przygotowaną w Canva możesz wyświetlać na osobnej stronie, ponieważ automatycznie dostajesz link do strony i tam za pomocą strzałek przesuwasz slajd po slajdzie uruchamiając animacje, kiedy tego potrzebujesz np. na webinarach czy konferencji.

Jak to zrobić? Już odpowiadam bardzo prosto 🙂 Klikasz na [Udostępnij] i klikasz na ikonkę [Witryna] tam pojawiają się opcje prezentowania. Na końcu klikasz w fioletowy przycisk [Otwórz stronę internetową] i Gotowe!

Mam nadzieję, że pomogłam Ci w zdobyciu większej wiedzy i w przygotowaniu Twojej prezentacji. Od teraz możesz bawić się funkcjami jakie daje Ci Canva i tworzyć rozmaite schematy i układy, które zachwycą Twoich odbiorców! Jeżeli masz pytania to zadaj mi je w komentarzu 🙂

Add your Comment

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.