Do napisania tego wpisu zainspirowały mnie częste pytania od klientów, które otrzymuję podczas współpracy. Wysyłając do nich gotowe projekty w plikach jpg bądź png, pytają często jaka jest różnica między nimi? Do czego mogą wykorzystać konkretny plik? Odpowiedzią na te wszystkie pytania jest dawka wiedzy, która wyjaśni Ci czym się różnią dane pliki oraz do czego służą.
JPG
Plik jpg to najbardziej popularny ze wszystkich plików, które znasz. Robiąc zdjęcia aparatem, czy telefonem otrzymujemy pliki z rozszerzeniem jpg.
Grafiki w internecie takie jak np. banery, reklamy, screeny stron itd. mogą również być zapisane jako pliki jpg.
PNG
Plik png jest plikiem rozszerzonym (względem pliku jpg), pewnie spytasz dlaczego? Ponieważ, dzięki niemu możemy zapisywać grafiki bez tła. Pliki zapisane z tym rozszerzeniem zazwyczaj (ale nie w każdym przypadku) więcej ważą niż pliki jpg. Przykładem może być wycięty obiekt z tła, który chcemy umieścić na innym tle. Taki obiekt zapisany jako png dowolnie może być używany w programie graficznym, na stronie internetowej z różnymi tłami, projektami (nie musimy za każdym razem pozbywać się tła z obiektu).
SVG
Plik svg to plik wektorowy, czyli taki który można skalować w programie np. (Adobe Illustrator, Inkscape, Affinity Desiger) w dowolny sposób bez utraty jakości. Skojarzyć go możesz, gdy otrzymałaś logo w takim pliku. Jest to format bardzo wartościowy do plików graficznych typowo wektorowych (czyli takich jak logo, geometryczne wzory, ilustracje, ikony). Pamiętaj, że plik taki jak zdjęcie to raster, czyli obrazek składający się z pikselów, które przy oddaleniu tworzą jednolity obraz. Nie da się zdjęcia dowolnie powiększać i zmniejszać bo straci na jakości.
Plik wektorowy to obrazek składający się z geometrycznych kształtów, krzywych itd. którym jest plik svg, który nigdy nie traci na jakości.
GIF
Plik gif to plik, który przedstawia krótkie animacje z zdjęcia bądź grafiki wektorowej. Pliki gif są teraz bardzo popularnym plikiem w użytku. Miliony ludzi korzystają z nich np. na instagramie, na whatsappie, facebooku itd.
Jak zmniejszyć wagę pliku?
To bardzo częsty problem, gdy chcesz umieścić zdjęcie bądź plik, który za dużo waży. Nie dość, że powoli się przesyła na stronę to jeszcze spowalnia witrynę zapychając niepotrzebnie twój hosting. Weźmy sobie przykład pliku jpg z dużą wagą np. 2MB, który możemy w szybki sposób zmniejszyć za pomocą zwykłego programu, który z pewnością posiadasz na swoim komputerze. Program, o którym pisze to zwykły Paint.
Wystarczy, że klikniesz w plik-> prawym klawiszem myszy-> Edytuj
Automatycznie plik zostaje umieszczony w programie. Przechodzimy zakładki-> Zmień rozmiar->Zaznacz w kółeczku piksele-> Wpisz rozmiar jaki potrzebujesz-> Klikamy-> Zapisz.
Gotowe! Plik, który ważył 2 MB teraz waży zaledwie 289KB.
Pliki png możemy zmniejszyć jedynie w programie graficznym (Adobe Photoshop, Gimp, Affinity Photo) bądź w aplikacjach internetowych.
Polecam Ci program Photopea, który pomoże Ci zmniejszyć plik. Klikamy-> Plik-> Otwórz-> Eksport pliku-> PNG Wpisujemy mniejszą wartość i gotowe!
Mam nadzieję, ze różnice pomiędzy plikami są już dla Ciebie jasne. W razie pytań zostaw komentarz 🙂