Kompozycja to umiejętność dobrego umieszczenia elementów na projekcie. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z projektowaniem to nie zniechęcaj się od razu jeżeli coś pójdzie nie tak. Na początku Twoje grafiki będą przypominać nie wyładowaną pralkę z mokrymi ciuchami, które są jak elementy w projekcie czekające, aż się nimi zajmiesz. Zacznij od samych podstaw, aby potem było Ci łatwiej. W tym wpisie omówię jedną z najważniejszych zasad, czyli kompozycję, dzięki której Twój projekt będzie się zawsze dobrze prezentował.
Czego dowiesz się po przeczytaniu wpisu?
- Co to jest kompozycja centralna, otwarta i zamknięta
- Jak rozmieścić elementy, aby tworzyły spójną całość
- Jakie zasady musisz stosować w projektowaniu
Jak tworzyć kompozycje na grafice?
Podstawą w projektowaniu jest poznanie przykładów kompozycji oraz kilku zasad, bez których będzie Ci trudno stworzyć swój pierwszy projekt. Będziesz sfrustrowana i zniechęcona ciągłymi poprawkami, które nie będą przynosiły zamierzonego efektu. Zamiast męczyć się z nieudanym projektowaniem poświęć trochę czasu na naukę kompozycji.
Kompozycja to całość, w której poszczególne elementy takie jak (zdjęcia, grafiki, tekst itd.) składają się w jedną spójną całość. Teraz wyobraź sobie wyładowaną już pralkę, gdzie wszystkie ubrania są dobrze rozwieszone na suszarce. Tylko moment! Nie idź teraz wieszać prania, tylko czytaj dalej! 🙂 Inaczej mówiąc kompozycja to dobrze ułożone i uporządkowane elementy, stanowiące funkcjonalny i skuteczny projekt.
Kompozycja centralna
Kompozycja centralna polega na umieszczeniu najważniejszych elementów w centralnej części projektu. Poniżej przedstawiam Ci projekt plakatu przedstawiającego fotel, który został umieszczony centralnie w projekcie. Dzięki temu stał się najważniejszym elementem na plakacie.
Efekt kompozycji sprawia, że odbiorca w pierwszej kolejności zwraca uwagę na centralnie umieszczony fotel, dopiero potem na tekst.
Mamy tu również przykład projektu odzwierciedlającego skalę i hierarchię w projektowaniu. Duży, pogrubiony napis (FOTEL QUEEN) sygnalizuje ważność nad pozostałymi napisami. Takim dużym napisem w Twoim projekcie może być informacja o promocji lub wydarzeniu. Podczas projektowania Ty sama decydujesz, który napis na banerze będzie dużo ważniejszy od pozostałych.
Kompozycja otwarta
Kompozycja otwarta polega na rozmieszczeniu elementów poza krawędzie projektu. Możemy tutaj dowolnie układać naszą grafikę bądź zdjęcie. Tutaj masz duże pole do popisu, baw się tymi elementami. Każdy element może wychodzić poza kadr, uważaj tylko na tekst. Pamiętaj! Napisy umieszczone na projekcie powinny być w całości.
Kompozycja zamknięta
Kompozycja zamknięta w przeciwieństwie do otwartej polega na umieszczeniu wszystkich elementów w projekcie w taki sposób, aby żaden element nie był ucięty i nie wychodził poza kadr. Możesz dowolnie zmniejszać grafikę, tak aby mieściła się w projekcie. Dzięki temu zyskasz efekt kompozycji zamkniętej.
Poznaj podstawy projektowania
Poznałaś już rodzaje kompozycje w grafice, teraz pora na poznanie podstawowych zasad projektowania, dzięki którym dobrze wybierzesz pasujące do siebie elementy i kolorystykę.
Jeżeli tworzysz projekt składający się z kilku stron (prezentację lub ulotkę) dobrze, gdy zdjęcia użyte do projektu będą spójne ze sobą, np. wykonane przez jednego fotografa lub o podobnej kolorystyce. Jeżeli nie posiadasz spójnych zdjęć to spróbuj skorzystać z dostępnych filtrów do edycji zdjęć. Dzięki, którym zdjęcia o różnych tonacjach kolorystycznych będą tworzyć jedną całość.
Kolorystyka w projekcie
Odpowiednio dobrana kolorystyka jest podstawą dobrze zaprojektowanej kompozycji. Jeżeli nie czujesz się na siłach w dobieraniu kolorów to skorzystaj z aplikacji, które wygenerują za Ciebie ładną paletę kolorystyczną więcej o łączeniu kolorów pisałam w wpisie jak łączyć kolory w projektach?
Powtórzenia w projekcie
Spójny układ projektu wynika z dobrej kompozycji poszczególnych elementów. Jeżeli tworzysz wielostronicowy projekt zawierający dużą ilość tekstu możesz podzielić go sobie na te same segmenty, które stworzą spójną całość. Nie musisz wtedy obawiać się zbyt chaotycznego ułożenia tekstu.
Nie bój się powtarzać tekstu w tym samym układzie. Tak będzie Ci dużo prościej. Nie wierzysz mi, że to się sprawdza? To weź do ręki jakąkolwiek gazetę, gdzie tekst jest ułożony w powtarzający się schemat lub blok tekstu.
Wybranie najważniejszych elementów do projektu
Tworząc projekt zastanów się jakich elementów będziesz potrzebowała? Gdy masz za dużo elementów to wybierz te, które są najważniejsze i najbardziej dotyczą realizowanego projektu. Zrób sobie selekcję od najważniejszych elementów do tych najmniej istotnych. Wiem, że na początku brzmi to strasznie.. Ale z każdym nowym projektem pójdzie Ci zdecydowanie lepiej!
Czy trzeba znać wszystkie zasady?
Oczywiście, że nie! Z czasem będziesz używać tylko tych kompozycji, które dotyczą twojego stylu brandingu. Inaczej sprawa wygląda, gdy będziesz chciała zostać projektantką tworzącą projekty dla różnych branż. Projektant graficzny musi znać różne rodzaje kompozycji i zasady projektowania.
Ćwicz projektowanie kompozycji
Podczas projektowania trzymaj się powyższych zasad, a z pewnością stworzysz udany projekt. Inspiruj się projektami z internetu. Pamiętaj, że im więcej będziesz projektować tym lepiej przyswoisz zasady kompozycji.
Daj znać, czy wszystko jest dla Ciebie jasne.