Canva to popularna i tania aplikacja graficzna dostępna dla każdego zarówno w wersji darmowej i płatnej. Posiada ogromną ilość gotowych szablonów logo, banerów, wizytówek gotowych do edycji. Dodatkowo w internecie i social media powstało bardzo dużo tutoriali i specjalistów posiadających swoje konta promujących proste projektowanie w Canvie. Brzmi świetnie? Pamiętaj tylko, że proste i szybkie sposoby nie zawsze są skuteczne w praktyce.
Z tego wpisu dowiesz się:
- Czy projekt w Canvie to dobry pomysł?
- W jaki sposób wyróżnić swoją markę od konkurencji?
- Czy licencja pozwala na użytkowanie komercyjne logo zrobionego w Canva?
- W jakim programie możesz przygotować swoje logo?
Czym różni się prawdziwe logo od logo zrobionego w Canvie?
Jeżeli chciałabyś stworzyć samodzielnie logo dla swojego biznesu to najpierw zastanów się, dlaczego cena za zaprojektowanie logo jest wysoka? Co za tym stoi? I co się kryje w identyfikacji wizualnej marki? Jakość i jeszcze raz jakość! Aby logo wyróżniało się od innych trzeba poświęcić dużo czasu na jego spójne zaprojektowanie. A co za tym idzie? Dobry projekt będzie wtedy skuteczny i dopasowany do Twojej marki. Będzie również dobrze wyglądał na wszystkich materiałach firmowych przeznaczonych do druku, w internecie oraz w social media. To właśnie tutaj kryje się ta różnica między logo zaprojektowanym przez projektanta od logo zrobionego z szablonu.
Jak korzystać z szablonów logo w Canvie?
Canva oferuje bardzo szeroki wachlarz szablonów do projektów logo, z których każdy może skorzystać. Teraz zastanówmy się, ile osób może mieć w taki sposób bardzo podobne logo do Twojego wybierając ten sam szablon w takim samym schemacie? Całkiem sporo prawda?
Popatrz na przykład poniżej w kolorze ciemnego odcienia turkusu, gdzie logo przeznaczone jest dla kawiarni. Logo na pierwszy rzut oka wygląda dobrze, ale po analizie tych elementów znajdziemy sporo niepasujących do siebie składników. Po pierwsze element sznurka czy szalika w stylu marynarskim ma się nijako do symbolu przedstawiającego klimat kawiarni. Brak tutaj jakiejkolwiek spójności loga z marką.
Kolejny przykład to Sklep Jubilerski Brylancik, który zamiast odnieść się do kształtu brylanta, diamenta czy budowy karatu przedstawia jakąś roślinkę wcale nie związaną z jubilerstwem. Dlatego osoby, które pierwszy raz projektują swoje logo mogą również tak chaotycznie podchodzić do układania elementów na znaku bez świadomości, że logo musi być spójne z marką.
1.Niska jakość pliku logo
Zaprojektowane logo możesz pobrać tylko w pliku png lub jpg. Jeżeli masz darmowe konto w Canvie to tylko zostaje Ci opcja logo w jpg. Sama rozumiesz, że jeżeli zlecasz zaprojektowanie profesjonalnego logo to zawsze otrzymujesz pakiet pełen plików takich jak jpg, png, pdf, svg, ai. Najważniejszy plik, który potrzebujesz to oczywiście plik wektorowy taki jak svg bądź ai. Dzięki niemu możesz zmieniać dowolnie wielkość pliku jak i możesz dokonać zmian poszczególnych elementów bądź kolorów.
Brak pliku wektorowego logo jest częstym problemem wśród moich klientów, dlatego zawsze pytaj projektanta o plik wektorowy bądź wygeneruj go sama przy tworzeniu projektu logotypu. Nie może go zabraknąć podczas oddania zrealizowanej identyfikacji wizualnej Twojej marki.
2.Jak wyróżnić swoją markę od konkurencji?
Prosty i tani sposób na logo nie zawsze jest dobrym pomysłem na budowanie swojego profesjonalnego wizerunku jako marki. Projektując logo w Canvie jesteś narażona na ogromną ilość powtarzających się takich samych projektów logo. Spora ilość osób korzysta z tego generatora projektów, dlatego nie masz co liczyć na wyjątkowe logo, które będzie się kojarzyć tylko z Twoją marką.
Poznaj strategię budowania marki
Pamiętaj, że w strategi budowania marki musisz się czymś wyróżniać i zadbać o jej rozpoznawalność. Tylko takimi krokami możesz wybić się z tłumu! Powtarzające się logo to również schematycznie podobny branding, chyba nie chcesz mieć takich samych szablonów w social media bądź na stronie internetowej jak Twoja konkurencja? Każda przedsiębiorczyni marzy o unikalnym i wyjątkowym logo, którym będzie się mogła pochwalić. Projektując w Canvie swoje logo nie będziesz miała takiej możliwości.
3. Prawa autorskie w Canva
Licencja w użytkowaniu plików i projektów w Canvie nie jest do końca znana i trzeba się sporo namęczyć szukając jej wyjaśnienia. Pliki i elementy graficzne mają przecież swoich autorów i Canva nie daje gwarancji, że projekty z użytymi elementami mogą być wykorzystane w celach komercyjnych. W logo możesz używać jedynie prostych kształtów takich jak koło, kwadrat i trójkąt. Za każdym razem tworząc projekt musisz dobrze przeczytać licencję daneo elementu, aby nie mieć potem problemów w razie użytku komercyjnego.
Mały wybór fontów
Canva udostępnia Ci bibliotekę różnych fontów, z których pozornie możesz korzystać. Piszę pozornie, ponieważ każdy font ma swoją określoną licencję. Nie wiemy, czy używany przez nas font w logo bądź w innym projekcie spełnia warunki użytkowania. Jest to spory problem, ponieważ możemy nieświadomie narazić się na naruszenie praw do fontu. Co najlepiej zrobić, aby font był do darmowego użytku? Sprawdzić jego licencję i upewnić się, że możemy go swobodnie używać 🙂 Jeżeli jednak nie chcesz działać na własną rekę to zleć stworzenie logo projektantowi.
5. W jakim programie zrobić logo?
Jeżeli masz już pomysł w swojej głowie jak ma wyglądać twoje logo to warto przelać te pomysły na papier. Więcej o samodzielnym projektowaniu logo pisze w wpisie Jak zaprojektować logo?
Z pomocą przychodzą również programy, w których możesz stworzyć swój znak firmowy bez obaw o niską jakość pliku bądź o naruszenie praw autorskich. Program musi być wektorowy taki jak np. inkscape, Affinity Designer bądź Adobe Illustrator.
Program inkcsape jest całkowicie darmowy, jednak poświęć chwilę czasu na zapoznanie się z jego interfacem. Skup się tylko na tych funkcjach w programie, które są Ci potrzebne do stworzenia logo. dzięki temu nie tracisz czasu na ogarnianie funkcji, które nie będą Ci wcale potrzebne.
Program Affinity Designer to program nie za drogi, za który płacisz raz i korzystasz z niego już na zawsze. Jego interface jest podobny do Illustratora.
Illustrator jest programem, za który trzeba płacić co miesięczną kwotę w abonamencie, jezeli w swoim biznesie będziesz często korzystała z plików wektorowych to polecam Ci jego zakup jeżeli jednak potrzebujesz programu tylko do zrobienia logo to skorzystaj z darmowej alternatywy.
Pora na to, abyś zastanowiła się i dobrze przemyślała, czy warto zaprojektować swoje logo w Canvie czy jednak zrobić je w zwykłym programie graficznym mającym dużo większe pole działania niż automatyczny generator logo z niekorzystną licencją użytkowania. Decyzja należy do Ciebie 🙂
Jeżeli masz pytania dotyczące projektowania logo to zadaj je w komentarzu, chętnie odpowiem.