Jak dodać znak wodny na zdjęcie?

Zrobiłaś piękne zdjęcia swoich długo wyczekiwanych produktów i teraz boisz się, że jak wrzucisz je do sieci to ktoś z nich bezprawnie skorzysta? Możesz mieć rację, niestety jedynym dobrym sposobem na ochronę zdjęcia jest naniesienie na niego znaku wodnego. W świecie blogowym istnieje różny pogląd zdań na temat oznaczania zdjęć, jedni wolą zostawić bez, a inni dodają znak wodny do każdego zdjęcia. Decyzja należy do Ciebie.

Co to jest znak wodny?

Zacznę od tego czym jest ten znak wodny i jakie ma funkcje w internetowym świecie. Jest to przede wszystkim grafika, którą umieszczasz na zdjęciu w celu oznaczenia prawa własności i ochrony przed kradzieżą w sieci. Znak może mieć dowolną formę i kolorystykę.

Co może być znakiem?

Znak wodny nie tylko chroni Twoje zdjęcie przed kradzieżą, ale również informuje wszystkich kto jest autorem lub właścicielem fotografii. Znak wodny to również napis, symbol lub logo.

Do czego możesz wykorzystać znak wodny?

Znaki wodne znajdziesz w płatnych bankach zdjęć np. Chromastock, Adobestock na obrazkach, które możesz ściągnąć jako podgląd do swojego projektu. Dopiero po wykupieniu zdjęcia otrzymasz zdjęcie bez znaku wodnego. Znak może również służyć do oznaczenia zdjęcia produktowego na stronie sklepu internetowego, gdzie firma obawia się skopiowania zdjęcia, za które musiała zapłacić fotografowi.

W paczce z identyfikacją wizualną, poszukaj swojego logo. Jeżeli nie korzystałaś z graficznej pomocy to przygotuj sobie logo w pliku z przezroczystością .png -jeżeli nie wiesz co to za rodzaj pliku to odsyłam Cię do wpisu o różnicach plików.

darmowa-aplikacja-znak-wodny-na-zdjecie-anna-baranska

Wejdź na stronę darmowej aplikacji online Photopea, kliknij przycisk [Otwórz z komputera] i załaduj swoje zdjęcie, które chcesz oznaczyć.

https://stock.chroma.pl/

Następnie wybierz z opcji programu z górnej zakładki po lewej stronie ekranu Plik-(Otwórz i umieść..) i załaduj swoje logo bądź dowolną grafikę.

w-jakim-programie-zrobic-znak-wodny-anna-baranska

Gdy już plik został umieszczony to za pomocą klawisza na klawiaturze [Shift] zmień rozmiar pliku. Pamiętaj trzymaj klawisz i zmniejszaj. Wtedy plik nie traci kształtu.

Teraz zdecyduj w jakim miejscu na zdjęciu zostanie umieszczony znak wodny. Pamiętaj, aby nie przysłaniał zdjęcia tylko mieścił się na maksymalnie 20% powierzchni zdjęcia oraz był delikatny. Tak, aby odbiorca patrząc na obraz nie widział na pierwszym planie znaku tylko zdjęcie.

co-to-jest-znak-wodny-na-zdjeciu

Gdy już osiągniesz zadowalający efekt to eksportuj zdjęcie z znakiem wodnym jako JPG. Klikając na Plik-Eksportuj jako-JPG. Gotowe, cały proces z dodawaniem znaku wodnego na zdjęcie zajmie Ci około 10 min.

Złote rady na koniec

Pamiętaj, że każdy znak wodny możesz umieścić za pomocą darmowego programu lub aplikacji.

  • Znak wodny musi być średniego rozmiaru, aby nie rozpraszał odbiorcy.
  • Nie umieszczaj znaku wodnego za blisko krawędzi zdjęcia, aby można go było łatwo skadrować i wyciąć.

Jeżeli masz pytanie bądź wątpliwości to zostaw komentarz pod postem.

Tags:

Add your Comment

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.